Nevřeňská kronika popisuje květnové události roku 1945: "11. května 1945 oznámila četnická stanice v Nekmíři, aby byly vyvěšeny prapory, neboť se německá okupační armáda vzdala. Nadšení občané se sešli před obecním úřadem (pozn. toho času na návsi), kde zazněla česká hymna a jiné národní písně. Bohužel několik občanů se po válce zpátky domů již nevrátilo. Na jejich počest byla v roce 1947 na náklady obce na památník osazena nová deska, kde ke jménům padlých z I. světové války byla doplněna další čtyři jména nevřeňských občanů umučených a zemřelých v koncentračních táborech."