Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Vítejte! > Aktuality > Střípek z obecní kroniky: Květen 1945

Střípek z obecní kroniky: Květen 1945



Nevřeňská kronika popisuje květnové události roku 1945: "11. května 1945 oznámila četnická stanice v Nekmíři, aby byly vyvěšeny prapory, neboť se německá okupační armáda vzdala. Nadšení občané se sešli před obecním úřadem (pozn. toho času na návsi), kde zazněla česká hymna a jiné národní písně. Bohužel několik občanů se po válce zpátky domů již nevrátilo. Na jejich počest byla v roce 1947 na náklady obce na památník osazena nová deska, kde ke jménům padlých z I. světové války byla doplněna další čtyři jména nevřeňských občanů umučených a zemřelých v koncentračních táborech."

 
Mír a svoboda není ani po více než 80 letech samozřejmost. Válka bohužel nezůstala jen na stránkách kronik, ale je stále bolestnou realitou mnoha lidí. O to důležitější je nezapomínat na minulost a chránit demokratické hodnoty. Nezapomínat, ale odpouštět, netolerovat projevy nenávisti a chránit svobodu a lidskou důstojnost. A vážit si toho štěstí, že žijeme v míru.
 
      
Svátek Den vítězství_8.5.2026
Položení věnce u pomníku padlým na návsi