Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Vítejte! > Život v obci > O obci

O obci      LOGO obce.png

      

       Obec Nevřeň

 

Základní informace

🧑‍🤝‍🧑  Počet obyvatel 294 (2023)
🗺️  Rozloha 6,33 km²
🌍  Souřadnice obce (GPS) 49°49′23″ s. š., 13°16′30″ v. d.
⛰️  Nadmořská výška 398 m n. m.
🔢  Kód obce 104353
Výstřižek.JPGKatastrální území Katastrální území 704351, Nevřeň

 

Obec Nevřeň je vesnička v Plzeňském kraji s 294 trvale hlášenými obyvateli a 132 popisnými čísly, ležící 13 km severozápadně od centra Plzně v okrese Plzeň - sever. Železnice sem bohužel nevede, ale dojedete sem pohodlně po státní silnici Plzeň-Karlovy Vary, obec má dobré dopravní spojení autobusovou dopravou z města Plzně. Obcí s pověřeným obecním úřadem pro Nevřeň je nedaleké město Všeruby. Příslušnou obcí s rozšířenou působností je město Nýřany. Obecní úřad Nevřeň sídlí v budově bývalé obecné školy postavené roku 1910.

Okolí je tvořeno hojně lesnatou pahorkatinou a samotná obec leží v údolí po obou březích potoka Třemošná (dříve Všerubský potok) v nadm. výšce 398 m n m.

K Nevřeni patří osada Nová Hospoda s osmi domky, ležící asi 1 km od obce Nevřeň přímo u státní silnice Plzeň – Karlovy Vary. Do r. 1960 náležela k obci i osada Kokořov, která je nyní pod správou města Všeruby. Katastrální území čítá 633 ha, asi 50 procent z toho tvoří orná půda, jejíž převážnou většinu obhospodařuje Žilovská zemědělská a.s.

Historicky je obec spjata s těžbou kaolinu, po jehož dobývání zůstal v lese unikátní komplex štol a chodeb známý jako nevřeňský kaolinový důl.

Dominantami obce jsou náves s kapličkou, pomníkem obětem 1. a 2. světové války a stoletými rozložitými lipami, budova Centra Caolinum a hasičské zbrojnice vybudovaná roku 2014 a betonové hasičské leziště z roku 1936.

Spolky v obci zastupuje pouze Sbor dobrovolných hasičů. Obec Nevřeň je členem dobrovolných svazků obcí „Svazek obcí Krašov“ a „Svazek obcí Slavkovský les pro obnovu venkova“ a je součástí  Místní akční skupiny Kraj živých vod.

V obci podniká řada drobných podnikatelů, své provozovny tu má firma BEST ENERGO CZ s.r.o. nebo  firma Jan Soustružník, čištění peří a výroba a prodej lůžkovin. V osadě Nová Hospoda je hostinec u Krystlů a obalovna živičných směsí firmy Berger Bohemia a.s.